Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Nadajnik GPS w samochodzie służbowym?
Nadajnik GPS w samochodzie służbowym?

Dzisiejsze odbiorniki GPS są niezwykle dokładne, dzięki najnowszej technologii cywilna nawigacja jest sprawnie działającym mechanizmem w górach, mieście czy na otwartym morzu. Średnia granica błędu wynosi około 15 metrów. W pojazdach instalujemy modem, antenę oraz sterownik GPS-GSM odbierający sygnały satelitarne i przetwarzający je na współrzędne geograficzne. Informacje o stanie pojazdu są przesyłane do bazy monitorującej. Dane te są równocześnie zapisywane w wewnętrznej pamięci sterownika, tzw. „czarnej skrzynce”, która standardowo przechowuje zapis pozycji pojazdu (wraz z prędkością i czasem)

Co raz częściej jednak nadajniki GPS montowane są w samochodach służbowych. System ten umożliwia kontrolę pracowników w czasie wypełniania przez nich obowiązków. Monitoring GPS zakładają małe i średnie firmy, które zatrudniają kierowców, serwisantów lub handlowców z samochodami służbowymi i poszukują sposobów redukcji kosztów. Dzięki temu systemowi szybko i bezbłędnie można zaplanować pracę zmotoryzowanych pracowników. Możliwości jest bardzo wiele, jednak najbardziej popularne jest korzystanie z opcji kontroli wydajności pracy poszczególnych pracowników, sposobu wykorzystania poszczególnych pojazdów oraz pełnej kontroli nad gospodarką paliwową w firmie. Istotna jest również możliwość ograniczenia obciążania firmy innymi kosztami m. in. poprzez kontrolę prędkości, z jaką pracownik prowadzi pojazd oraz czy nie używa samochodu służbowego w celach prywatnych. Montaż systemu GPS to również zwiększenie bezpieczeństwa, gdyż chroni zarówno kierowcę i pojazd oraz transport. 

Oto przykładowe miejsca,
w których potencjalnie można zamontować nadajnik GPS, dodajmy że owy nadajnik jest mały i bardzo trudno jest go zlokalizować:

- bagażnik
- podwozie
- wnętrze samochodu (może być dosłownie wszędzie, pod kierownicą, w schowku itp.)
- w okolicy zderzaka
- pod klamkami od drzwi
 
Żaden przepis nie reguluje wprost kwestii dopuszczalności lokalizacji pracowników za pomocą systemów typu GPS. Zastosowanie przez pracodawcę technologii GPS powinno być jednak uzasadnione charakterem powierzonej pracy.

System monitoringu  GPS stanowi idealne rozwiązanie dla:

- firm transportowo-spedycyjnych,
- firm realizujących przewozy specjalne (VIP, przesyłki wartościowe, itp.),
- firm świadczących usługi w zakresie ochrony osób i mienia,
- firm kurierskich i firm posiadających własną flotę transportową,
- służb komunalnych i porządku publicznego (policja, straż miejska),
- pogotowia ratunkowego (gazowego, energetycznego, wodociągowego),
- przedsiębiorstw komunikacji miejskiej i międzynarodowej.

Sygnał satelitarny wysyłany przez satelity nie jest łatwy do zagłuszenia. Czasami udaje się zagłuszyć sygnał GSM, który jest wysyłany z nadajnika do serwera. W takiej sytuacji namierzana jest ostatnia pozycja pojazdu przed zagłuszeniem sygnału. Pojawiły się już na polskim rynku urządzenia do zakłócania pracy systemów GPS. Wysyłają one zakłócenia na wszystkich cywilnych pasmach, a niektóre zagłuszają WI-FI oraz Bluetooth